Kumluca Gezilecek Yerler Nelerdir?

Kumluca Gezilecek Yerler Nelerdir? Kumluca'da gezilecek yerler: Olympos Antik Kenti, Adrasan Plajı, Cennet Koyu, Yanartaş, Üçoluk Yaylası ve Phaselis Antik Kenti. Yemyeşil doğa ve tarihi ziyaretler için ideal bir rota.

Kumluca Gezilecek Yerler Nelerdir?

Olympos Milli Parkı:

Kumluca'ya bağlı olan Olympos Milli Parkı, zengin bitki örtüsü, tarihi kalıntıları ve eşsiz doğal güzellikleri ile öne çıkan bir mekandır. Aynı zamanda yapılabilen doğa yürüyüşleri, bisiklet turları ve kamp alanları ile doğa severler için ideal bir yerdir. Antik Olympos kenti de bu park sınırları içinde yer almaktadır ve tarihi açıdan önemli kalıntılara ev sahipliği yapmaktadır.

Adrasan Plajı:

Kumluca'nın en popüler plajlarından biri olan Adrasan Plajı, uzun ve kumsalıyla dikkat çekmektedir. Turkuaz renkteki denizi ve çam ormanları ile çevrili olması, plaja ayrı bir güzellik katmaktadır. Ayrıca, Adrasan Tekne Turu yaparak çevredeki koyları keşfedebilir ve mavi tura katılabilirsiniz.

Gelidonya Feneri:

Kumluca'ya bağlı Mavikent köyünde bulunan Gelidonya Feneri, Türkiye'nin en eski fenerlerinden biridir. 13. yüzyılda yapılan fener, Antik Likya Yolu üzerinde bulunmasıyla da tarih severler için önemli bir yerdir. Fenerin tepesine çıktığınızda, eşsiz manzarasıyla Karadeniz ve Akdeniz'i aynı anda görebilirsiniz.

Çıralı Plajı:

Kumluca'ya bağlı Çıralı beldesi, sakinliği, doğal güzelliği ve Caretta Caretta kaplumbağalarının üreme alanı olmasıyla bilinen plajıyla ün kazanmıştır. Burada, tekne turlarına katılarak kaplumbağaları izleme şansını da yakalayabilirsiniz. Ayrıca, Çıralı'da bulunan yanardağ da bir doğa harikasıdır ve gece saatlerinde lavlarının aydınlattığı bir manzara sunar.

Papazın Kayası:

Kumluca merkeze 10 kilometre mesafede bulunan Papazın Kayası, doğal yollarla oluşmuş bir mağaradır. Mağaranın içinde yer alan şapel ile ilginç bir atmosfer sunan Papazın Kayası, ziyaretçiler tarafından ilgi görmektedir. Ayrıca, bu bölgede doğa yürüyüşleri yapabilir ve piknik yapabilirsiniz.

Rhodiapolis Antik Kenti:

Kumluca'nın Gökbük köyünde bulunan Rhodiapolis Antik Kenti, tarihi kalıntıları ile önemli bir turistik mekandır. Kent, Helenistik ve Roma dönemine ait kalıntıları ile tarih severlerin ilgisini çekmektedir. Kentteki tiyatro kalıntılarını ve çeşitli anıtları görme şansınız bulunmaktadır.

Koyunobası Plajı:

Kumluca'nın doğal güzellikleri arasında yer alan Koyunobası Plajı, sessiz ve sakin bir plajdır. Denizi temiz ve berraktır, plajda güneşlenirken eşsiz manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca, plaj çevresindeki restoranlarda yöresel lezzetleri tatma imkanınız bulunmaktadır.

Kumluca, güzellikleri ile tatilcilerin favori yerlerinden biridir. Doğa, tarih ve güneş-kum-deniz tatilini bir arada isteyenler için ideal bir destinasyondur. Kumluca'ya yolunuz düşerse, bu gezilecek yerleri mutlaka keşfetmenizi öneririz.


Sıkça Sorulan Sorular

Kumluca'da gezilecek yerler nelerdir?

1. Adrasan Plajı: Türkiye'nin en güzel koylarından biri olarak bilinen Adrasan Plajı, masmavi denizi ve doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini büyülüyor.

2. Olympos Antik Kenti: Likya döneminden kalma tarihi kalıntılarıyla ünlü olan Olympos Antik Kenti, doğal güzellikleriyle de dikkat çekmektedir.

3. Suluada Tabiat Parkı: Kumluca'nın yakınlarındaki Suluada, doğal flora ve fauna çeşitliliği ile ünlü bir tabiat parkıdır. Kuş gözlemcileri için de ideal bir yerdir.

4. Yanartaş: Kumluca'ya 12 km uzaklıkta bulunan Yanartaş, efsanelere konu olan doğal bir gaz kaynağıdır. Geceleyin yanıkta bulunan alevler oldukça etkileyicidir.

5. Mavikent Köyü: Kumluca'ya bağlı olan Mavikent Köyü, tarihi dokusu ve doğal güzellikleriyle ünlüdür. Taş evleri, dar sokakları ve mis kokulu portakal bahçeleri ile ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatır.